Tüp Bebek Tedavisi Mucizesi

Tüp Bebek Tedavisi Mucizesi

TÜP BEBEK


Normal yollarla çocuk sahibi olamayan insanların başvurduğu bir yöntem olan IVF tedavisi, çocukları olmayan veya ilerleyen zamanlarda çocuk sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu bir yöntemdir. Türkiye' de birçok hastanede bulunan tüp bebek merkezleri, yapılan araştırmalara göre %55 ile %60 oranında başarı sağlamaktadır.

Çocuğunuz olmuyorsa

Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak istiyorsanız öncelikle, bu yöntemle alakalı yazılar okumalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Tedavinizin nerede ve nasıl olacağınızı ilk önce belirlemeniz gerekir. Daha sonra bu süreç hakkında gerekli bilgileri edindiğinizde, tüp bebek yöntemini hayatınızın bir parçası olarak kabul etmeniz daha basit olacaktır. Tüp bebek tedavisi ilk olarak 1978 yılında gerçekleştirilmiş olup, o süreçten bu zamana kadar pek çok değişikliğe uğramıştır.

Bu tedavi sürecine başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey; kendinizi bu tedaviye hazır hissetmenizdir. Gerekli özgüveni kendinizde hissettikten sonra bu tedaviye başlamanız en uygunu olacaktır. Yani; çocuk sahibi olabilmek için gerekli kesinlik hissiyatını edinmiş olmanız gerekir. Burada ki tek fark; süreç farkıdır.

Tüp bebek yöntemi nasıl bir yöntemdir?

Bu zamana kadar öğrenmiş olabileceğiniz gibi kimi insanlar için standart bir cinsel birliktelik, hamilelik ya da gebe kalmak konusunda yeterli değildir. Bunun sebebi her ne kadar sadece kadınmış gibi bilinse de erkekte bu hamileliğin oluşmamasında bir etken sahibi olabilir. Standarttan düşük kalitede sperm veya olması gerekenden düşüklan sperm sayıları genellikle kısır olma sebebidir. Araştırmalar sonucunda; bir sprem hücresinin başarılı olarak sayılabilmesi için 10 milyon gibi bir sperm hücresinin çalışması yerine, bir tek spm hücresi bu gebelik için yeterli olacaktır.

Tüp bebek aşamaları

Tedavi ismiyle, tüp bebek tedavisi tüp içerisinde döllenme olarak bilinen, normal döllenmenin eşsiz bir formuna dönüşmüş halidir. Yani; yumurta ve spermin cinsel yol ile değil de manuel olarak birleştirilmesidir. Bu birleşme sağlandıktan sonra rahim içerisinde alınır ve embriyo, normal bir bebek gibi çok farklı açılardan büyür, gelişir ve normal birliktelik yoluyla oluşan gebelikteüki çocuklar gibi bu sürecin gelişerek devam etmesine izin verir.

Tedavi sürecindeki işlemler

İlk adım olarak hormon uyarımı sağlanmaktadır. Manuel birleşme sonrası rahime alınan döllenmiş yumurtanın uyarılması ilaç yardımıyla yapılmaktadır. Bundan bir sonraki aşama olan yumurtaların toplanması süreci, ilk etapta yumurtaların çıkarılması ile gerçekleşir. Bunu gerçekleştirebilmek için de oluşabilecek olası bir rahatsızlığın giderilmesi veya azaltılması için genellikle bazı anestezi ilaçları kullanılır. Diğer bir adım ise döllenme aşamasıdır.

Diğer işlemler gerçekleştikten sonra anne adayının yumurtaları, baba adayının spermleri ile döllenir. Daha sonraki aşama ise 16 veya 20 saatlik zaman dilimi gerektirir. Bu 16-20 saat boyunca kültürleme denilen aşama gerçekleşir ve kontroller devreye girer. Tüm bunlar gerçekleştirildikten sonra son aşama ise embriyo transferidir. Bu adımda, kaliteli bazı embriyolar anne adayı kadının rahmine yerleştirilir ve bu sırada embriyolar rahme aktarılır. Bu aktarım süreci, 3 veya 5 gün arasında değişmektedir.

Bu süreç ne kadar sürer?

Anne adayının yumurtaları ve baba adayının spermlerinin karıştırılması sonucu oluşturulan tüp bebek yönteminin süreci ortalama, 20 gün sürmektedir. Ancak bazı özel durumlarda bu süreç, 16güne kadar inebilir. Bu aslında, anne ve baba adayı olan sizlerin, tüp bebek merkezinde seçtiğiniz protokole bağlı olarak ilerleyecek olan bir süreçtir. Bu tedavinin başarılı olabilmesi için de uzun bir süre sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekir.

IVF sürecini anlamak önemli

Kısırlık sorunu yaşayan kadın veya erkeklere, üremeye yardımcı olabilmek adına bazı örnek tedaviler önerilmektedir. Kadınlar için bazı doğurganlık problemlerini ilk etapta ele alacak olursak; rahimdeki problemler, hormonlara bağlı kısıtlamalar; kaliteli bir yumurta üretimini her zaman zorlaştırabilir. Gebe kalmak için spermin dölleneceği tüpteki tıkanıklık veya hasar bunların başında gelir. Tüm bunlar, bir kadın için korkutucu gelse de erkeğinde doğurganlık sorunu olabilir.

Bunlara örnek olarak şunları söyleyebiliriz; normalden daha düşük sperm sayısı, normalden daha düşük sperm hareketi, ereksiyon problemlerine bağlı sorunlar, testislerde bulunan torba ya da testislerde oluşan sorunlar. Bu, üremeye yardımcı olan IVF tedavi işlemi oldukça zor ve güçlü bir işlemdir. Bu süreçte anne ve baba adayının birbirlerini suçlamadan, bu süreci anlamaları çok önemlidir.

Bu sürecin başlangıcı

İlk önce, güvenilir bir tedavi uzmanıyla görüşmek en doğrusu olacaktır. IVF tedavisi için de uzman olmayan birine gitmemelisiniz. Bu süreç, hem uzmanınızın hem de sizin hangi konumda olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu aşamayı geçtikten sonra, bir süre ilaç kullanmanız gerekecek. Bu ilaçlar; aylık adet döngünüzü düzene sokmanız için uzmanınız tarafından size verilecektir. Bu tedavinizin süresi yaklaşık olarak 2 hafta sürecektir. Bu süreçler boyunca, sakin tedavi seansları geçirmeli ve kendinizi rahatlatmalısınız. Sakin geçirilen bir tedavi sürecinde, yumurtalar daha rahat toplanır. Yumurtalar toplandıktan sonra baba adayının spermleri döllenme için hazırlanır ve bir küvözde döllenmelerine izin verilir. Son olarak ise embriyo vücuda nakledilir.

IVF merkezi seçimi

Bu alanda birçok tüp bebek merkezi olmasına rağmen, Avrupalıların bile tercih ettiği bir merkez bulunmaktadır. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi - Dünya IVF. Peki, neden girne ıvf tüp bebek merkezini seçmeliyim derseniz de onun sebeplerini şöyle açıklayabiliriz; İlk olarak Kıbrıs' ta bulunan Girne IVF Tüp Bebek Merkezi, güler yüzlü ve uzman ekibiyle sizi karşılayacaktır. Avrupalıların bile tercih ettiği bu merkezin başarı oranı; %98' dir. Bu merkez, sadece tüp bebek sahibi olmak isteyenlerin değil, yumurta veya sperm dondurmak isteyenlerinde adresidir. Yakın zamanda anne ya da baba olmayı düşünmeyen adaylar, yumurtalarını veya spermlerini dondurarak daha sonra bu aile duygusunu bu merkezde yaşayabilirler. Herhangi bir eş adayı bulamayan lakin anne veya baba olmak isteyen adaylar donörlerin yaptığı bağışlarla anne ya da baba olabilirler. Bu merkezin sağladığı en büyük olanaklardan biri de budur.

Girne IVF Merkezi

Bu merkezi seçmenizdeki en büyük etken; alanında uzmanlaşmış kişilerin sizlerle olması ve bu merkezin kendine edindiği vizyon ve misyondur. Bu merkezde kendinizi rahat ve güvende hissedebilmeniz için 8 farklı dil konuşuluyor. Avrupa ülkelerinin bu merkezi seçmelerindeki en büyük etken de budur.

Girne IVF Merkezi verileri

Bu merkezi seçmenizde etken olabilecek bazı istatistikler bulunmaktadır. Örneğin, bu merkez, 500' ün üzerinde başarı elde etmiştir ve bağımsız bir otoriteye sahip olan Küresel Klinik Değerlendirme ölçülerine göre, Avrupa' da en iyi merkezler arasında 7. sırada yerini almıştır. Ayrıca, %98' lik başarı yüzdesini de göz önünde bulundurursanız, Kıbrıs ve Türkiye içerisinde ilk sırada yer alan bir merkez olduğunu anlayacaksınız. Çocuk sahibi olmayı sonraki yıllara aktarmak isterseniz de bu merkez yine sizin için muhteşem bir hizmet sunmaya hazır. Yumurta dondurma, sperm dondurma, embriyo dondurma gibi işlemleri bu merkezde gerçekleştirebilmeniz ve bundan 20 yıl sonra bile çocuk sahibi olabilmeniz mümkün. Tüm bunların haricinde, taşıyıcı annelik yapabileceğiniz veya bir taşıyıcı anne yoluyla anne ya da baba olabilmenizin mümkün olduğu nadir merkezlerden biridir.

Girne Tüp Bebek Merkezi IMSI

Size en iyi hizmeti sunmak istiyoruz!

Çünkü; biz çocukların aşk, sevgi ve hayatınızı değiştirecek mutluluklar getirdiğine inanıyoruz.